Sex-alarm! (Mladé matky)

27. září 2008 | 17.00 |

Školačka z Prahy-západ do deváté třídy už v září možná nenastoupí. Je těhotná. Kdy a jak školu dokončí, není jasné. "Ve školském zákoně je díra. Nemohu vyhovět žádosti její matky o individuální studijní plán," říká ředitelka školy Petra Šnajberková.

"Pedagogicko-psychologická poradna to doporučí, jen když je dítě mimořádně nadané nebo když má zdravotní potíže," míní ředitelka. Myslí si, že těhotenství školačky mezi tyto důvody nepatří. Teď zjišťuje, jaké jsou možnosti, aby dívka povinnou docházku dokončila. Jednou z nich je školu přerušit a nastoupit do deváté třídy až za rok.

O mamince, která je sama dítě, už ví celé okolí. Těhotné je šestnáct let a dosud je na základní škole, protože opakovala ročník. Podle ředitelky školy pochází z dobré rodiny a je to bezproblémová dívka. Otěhotněla krátce po svých patnáctých narozeninách.

Zatímco termín porodu těhotné ženy obvykle hrdě hlásí kamarádkám a příbuzným, školačka z Jirkova na Ústecku musí poté, co porodí dítě, informovat také policii. Dívce je totiž teprve třináct let a s trochou nadsázky se dá říct, že novorozeně bude předmět doličný.

Sedmnáctiletého otce dítěte za sex s nezletilou stíhá policie a hrozí mu až čtyři roky ve vězení. Mladík je údajně momentálně na útěku z diagnostického ústavu a policie ho nemůže najít. Oba rodiče byli spolužáci. Problémový chlapec několikrát propadl a dostal se do stejné třídy jako dívka.

"Případy, že dívka a její spolužák spolu mají sex, přestože jeden z nich je nezletilý, občas řešíme. A to i případy, kdy je trestně zodpovědná dívka," říká zástupce vedoucí pražské mravnostní policie Jan Machuta. Stačí totiž, aby jeden z nich byl narozen v září a druhý v říjnu, a už mohou mít problém.

Berounští policisté se nyní zabývají těhotenstvím ještě mladší dívky. Před několika dny začali stíhat chlapce, se kterým otěhotněla nezletilá, tedy mladší patnácti let. "K pohlavnímu zneužívání docházelo od roku 2006 až do 2008," řekla mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Věk nastávajících rodičů policisté tají. Mladíkovi hrozí osm let vězení, ale snížit trest může to, že pohlavní styk byl dobrovolný, milenci spolu chodili.

Těhotné do 15 let
Rok Porodů Potratů
2002 20 37
2003 26 46
2004 14 33
2005 19 47
2006 19 49

Zdroj: Český statistický úřad

Sex z lásky soudy u mladých tolerují
Policie musí sex mezi nezletilými vyšetřovat v každém případě. "Informace, že se něco takového děje, máme nejčastěji ze škol, od rodičů nebo lékařů," konstatuje Jan Machuta. Ročně bývá u nás odsouzeno za pohlavní zneužívání kolem 300 lidí, z toho asi čtvrtina jsou mladiství, tedy chlapci a dívky mladší osmnácti let.

Soudcům ovšem zákony umožňují být benevolentnější, a pokud spolu mladí spali dobrovolně, mohou od trestu upustit. A to zejména tehdy, pokud mezi dívkou a chlapcem existuje citové pouto. "Většina styků před patnáctým rokem se děje z lásky. Soudy to většinou posuzují rozumně," míní sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Přesto však sexuologové nesouhlasí s posunutím hranice sexuální odpovědnosti směrem dolů – tedy že by mladí mohli mít legálně pohlavní styk už ve čtrnácti letech. "Kdybychom snížili hranici na čtrnáct let, tak bychom celý jeden ročník dívek předhodili dospělým mužským," míní sexuolog Jaroslav Zvěřina. A jeho kolega Petr Weiss je ještě ráznější: "Jen bychom tím rozšířili pole působnosti pro beztrestnost pedofilů."

Těhotné v 15 letech
Rok Porodů Potratů
2002 70 170
2003 71 189
2004 77 150
2005 72 188
2006 63 172
Zdroj: Český statistický úřad

Sexuální výchova pokulhává
Spíš se přimlouvá za lepší sexuální výchovu na školách i v rodině, protože až čtyřicet procent lidí uvádí jako zdroj informací o sexu ten nejméně spolehlivý zdroj, a sice své vrstevníky. Mladičké dívky s dobrou sexuální výchovou nestřídají partnery tak často a chrání se před početím používáním antikoncepce.

"Postrádáme větší osvětu ze strany rodiny a školy. Mladí dobře vědí, že se sexem mohou začít až po patnáctém roce, ale o zásadách bezpečného sexu nemají mnohdy dobré informace," říká policista Jan Machuta.

Průměrný věk, kdy u nás lidé zahajují pohlavní život, setrvává už od roku 1993 na osmnácti letech. Jen zhruba sedm procent dívek a deset procent chlapců podle sexuologa Petra Weisse začíná před patnáctým rokem.

Statistyky ukazují, že počty čtrnáctiletých a mladších maminek se vČesku nemění. Mírně přibývá jen nezletilých, které podstoupí potrat. V roce 2002 jich bylo 37, před dvěma lety už o třetinu více. "Nelze z toho však usuzovat na nějaký trend," komentoval to Weiss.

. Rizika pro dítě

– nízká porodní hmotnost dítěte
– nedostatečně vyvinuté orgány a z toho plynoucí riziko krvácení do mozku, dýchací a střevní obtíže
– častá novorozenecká úmrtnost

Zdroj: Healthcommunities.com

Ve srovnání se světem na tom není Česko až tak špatně. Nejhorší situace je v USA, z evropských zemí v tomto směru kraluje Velká Británie. "Čtrnáctiletých maminek u nás není mnoho. V tomto směru zaostáváme za Spojenými státy, což je dobře. Bylo by trochu hloupé snižovat věkovou hranici kvůli pár jedincům," poznamenal sexuolog Zvěřina.

. Důsledky porodů

– mladičká matka má horší šanci, že dosáhne vyššího vzdělání
– matka i dítě žijí v horších sociálních podmínkách
– větší riziko, že matka snáze sklouzne k alkoholu nebo k drogám
– u dětí narozených velmi mladým matkám je vyšší riziko, že budou
zneužívané a zanedbávané
– vysoké riziko, že z chlapců vyrostou kriminálníci
– vysoké riziko, že dívky také později zahájí pohlavní život příliš brzy

Zdroj: Healthcommunities.com

Čtrnáctiletých či mladších, kteří už žijí sexuálním životem, u nás však může být více. Nemusí je prozradit nechtěné těhotenství. Legislativa podle předsedy České gynekologické společnosti Vladimíra Dvořáka neupravuje, zda gynekolog smí předepsat hormonální antikoncepci dívce mladší patnácti let. Pilulky nemusí sloužit jen proti zabránění početí.

"I u mladších dívek jimi můžeme upravovat příliš bolestivou menstruaci nebo problémy s pletí. A gynekolog není detektiv, aby detailně pátral po důvodech, proč dívka prášky bere," vysvětluje Vladimír Dvořák.

Mladé dívky s rakovinou
Lékař musí mladou pacientku upozornit, že je sex před patnáctými narozeninami nezákonný, a pokud její partner bude starší, hrozí mu postih. Předčasný sexuální život má pro dívku i jiná rizika než soudní tahanice.

"Čím dříve začne, tím více je vystavena virové infekci , která způsobuje změny na děložním čípku. Ty vedou v nejhorších případech i k nádorům," připomíná gynekolog Dvořák.

On sám nedávno vyšetřoval dívku s počínajícím nádorem děložního hrdla. Nádor v takovém stadiu mívají jen ženy, které mají za sebou dlouhodobý sexuální život. "Byla ročník 1985. Nechci ani hádat, v kolika letech začala se sexuálním životem, když už nemoc byla v této fázi," říká Dvořák.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře