Hannah Joneson

11. listopad 2008 | 14.55 |

CZ_vlajka.JPG - GB_EnglandF

Třináctiletá nemocná Britka si na úřadech vymohla právo zemřít
Třináctiletá Britka Hannah Jonesová s vážně nemocným srdcem přesvědčila zdravotní úřady, aby se ji nesnažily přimět soudní cestou k další operaci a nechaly ji umřít. Nezvyklé rozhodnutí nezletilé dívky podpořily i její rodiče. Informovala o tom v úterý britská média.
Dívka bojovala od pěti let s leukémií. Po několika letech chemoterapie se uzdravila, ale léčba jí poškodila srdce, jehož činnost i po třech operacích nezadržitelně slábne. Bez transplantace srdce dívka podle lékařů zemře asi do šesti měsíců. I transplantace by ale u ní byla jen dočasným řešením a byly by nutné další operace, navíc transplantace by podle odborníků mohla obnovit leukemii.
"Vše mi vysvětlili, ale já prostě nechci jít na další operaci. Už mám dost nemocnic a chci být doma," citoval deník Daily Mirror dívku, která strávila posledních osm let většinou v nemocnicích. Zbývající čas chce prý raději strávit s rodinou.
Lékaři čekali od soudu podporu
Lékaři ji nejprve chtěli i uspat léky, aby ji přiměli k operaci, a proti odporu rodičů požádali o soudní rozhodnutí. Ustoupili od toho až poté, co dívku vyslechly a podpořily zdravotní úřady.
"Hannah musela být opravdu velmi přesvědčivá při jednání s právníky zdravotnictví, kteří pak řekli, že se nic podnikat nebude," řekl dívčin třiačtyřicetiletý otec Andrew Jones. Poznamenal, že dcera ví, že si vše může ještě rozmyslet a že je ponechána na čekací listině pro transplantaci srdce.
Její dvaačtyřicetiletá matka Kirsty Jonesová, která je podle zpravodajské stanice BBC zkušenou nemocniční zdravotní sestrou, je názoru, že dcera prošla mnoho traumatizujících chvil a že její rozhodnutí je pochopitelné. "Jsem celkem srozuměná s jejím rozhodnutím. Myslím, že pro ni je to dobré," uvedla matka.


GB_EnglandF

Teenager wins right to die after refusing new heart
A terminally-ill teenager won a legal right to die at home after health bosses tried to force her to have a heart transplant against her wishes, her family revealed today.
Child protection officers used a court order to try to take Hannah Jones, 13, from her family and make her have surgery. She had been warned that the transplant itself might result in death.


But health chiefs have now abandoned the High Court proceedings after speaking to the former leukaemia sufferer and her family and she will now spend her remaining time at home.
Hannah, from Marden near Hereford, told the Mirror: "They explained everything to me but I didn't want to go through any more operations. I'd had enough of hospitals and wanted to come home."
The teenager has a hole in her heart - meaning it can only pump a fraction of its normal capacity. The damage was caused by treatment for a rare form of leukaemia diagnosed when she was five.
Hannah had been previously warned that she had only six months to live and that the only potential long term solution was a heart transplant.
Her father Andrew, 43, told how he received a phone call one Friday night warning him that his daughter would be removed from the family unless they agreed to her having the transplant.
But he persuaded the officials to speak to Hannah before taking any action, he said.
Mr Jones, who is an auditor, told the Mirror: "Hannah must have done a good job of convincing them because after consulting lawyers they said on Monday no further action would be taken."
He added: "My wife and I agreed that whatever Hannah wanted to we would support her. Hannah knows she can change her mind at any time and go on the waiting list for a transplant. She's a clever girl, but she was just fed up with operations and spending most of her life in hospitals."
Mr Jones said the family believed a locum GP raised concerns over Hannah with the child protection team. They are hoping she will live to see Christmas.
Hannah's mother Kirsty is a former intensive care hospital nurse. The teenager has a brother, Oliver, 11, and sisters Lucy, 10, and Phoebe, four.
In a letter to the Jones family, Herefordshire Primary Care Trust chief executive Chris Bull said the trust had concluded that it was "not appropriate" to seek a court order requiring Hannah to be admitted to hospital.
He added that Hannah appeared to "understand the serious nature of her condition" and that she "demonstrated awareness that she could die".
Mr Bull also defended the decision that a heart transplant on the teenager was necessary, saying it was "appropriate".

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře