Emo (Vznik a součastnost)

10. leden 2009 | 12.30 |
› 

EMO je americký slangový výraz označující módní a hudební styl, subkulturu, která se projevuje teenagerskou přecitlivělostí a touhou po romantice,což osoby, hlásící se k EMU, často vede k nešťastnému a melancholickému chování.
EMO styl je médii prezentován ve spojení s "bezpečným" sebepoškozováním, náklonností ke smrti a temnotě, excentrickým oblečením a vášnivou láskou k "Emo" kapelám jako je například My Chemical Romance.
Jako EMO jsou také označování členové tzv. "EMO scény" a osoby zapadající do příslušného stereotypu. EMO získalo na popularitě v první dekádě 21. století.

Historie


Vznik výrazu emo

Od poloviny osmdesátých let byl výraz emo používán výhradně pro hudební styl inspirovaný tehdejší washingtonskou scénou. Když se hudba koncem devadesátých let dostala do povědomí širšího publika, začalo slovo nabývat dalších významů.
Původ výrazu samotného je nejasný. Jedním z nejrozšířenějších názorů je, že označení emo se poprvé objevilo v roce 1985 v interview s Ianem MacKayem (tehdy člen skupiny Embrace) v časopise Flipside (číslo 47). Krátce nato se začal výraz emo (případně emo-core) používat jako zkratka z "emotive hardcore" či "emotional hardcore", stylu hudby, který v té době ovládal Washington, D.C..

Význam výrazu emo dnes a jeho používání

V dnešní době je slovo emo používáno v širším významu. Často je považováno za zkratku slova "emotivní" nebo jako termín pro přehnané melodrama či ublíženost. Na fanoušky emo hudby a stylu pak často míří věty jako "nebuď tak emo" či "vzmuž se, emo děcko" vyjadřující dojem, že se berou příliš vážně.
Kapitola sama pro sebe je používání výrazu emo jako urážky, vztahované na jedince, kteří se jeví jako psychicky labilní nebo rozebírají své osobní životy na veřejných diskusních fórech.
Emo také bývá používáno k označení depresivních pocitů.
Emo styl je také často spojován se sebepoškozováním a sebevraždami, které jsou častým tématem emo písní.

Dějiny emo hudby a stylu

Podrobnější informace naleznete v článku Emo (hudba).
Po roce 2000 začaly hudební skupiny jako Dashboard Confessional popularizovat dramatičtější a osobnější "emo" styl, jehož texty daleko více oslovovaly teenagery, poprvé zakoušející životní a vztahovou frustraci. Spolu s tím začala být hudba známější, a "emo" začalo být okolím používáno jako termín pro přehnané melodrama či ublíženost.
Když začala velká vydavatelství zařazovat skupiny jako "emo", postupně se sjednotily i zpočátku různé styly jejich prezentace. S tím začal být s emo spojován styl skupin jako My Chemical Romance, The Used, Hawthorne Heights nebo Taking Back Sunday, a to včetně černého líčení očí a dlouhých vlasů, zakrývajících oči, i když ti už mají s prapůvodním stylem jen málo společného.

Jako EMO jsou označovány také skupiny Drop Dead Gorgeous, Aiden, A Vain Attempt, Burden Of Day aj.

Móda a kultura


Jako EMO jsou označovány dva různé styly oblékání (tvrdý styl a jemný styl). První vychází z "indie EMO" scény devadesátých let, a má vazby na indie rock a punk rock. Zahrnuje oblečení obnošeného vzhledu, typicky v khaki barvách. Trička bývají těsnější, s potiskem ve stylu osmdesátých let. Tašky a batohy bývají zdobeny zicherkami a plackami různých kapel.
Druhý populární styl je tmavší a vyznačuje se rovnými vlasy obarvenými na tmavo (typicky černou, červenou, blond, růžovou nebo nějaký nepřirozený odstín tmavé barvy). Muži nosí upnuté kalhoty, obvyklý je piercing rtů a tmavý make-up u žen (nejvýraznější je černá tužka na oči, ale vyskytují se i červené oční stíny). Častým doplňkem jsou brýle s tlustými tmavými obroučkami, které občas nosí i jedinci kteří brýle nepotřebují.
Oblíbenou obuví jsou kotníčkové tenisky nebo skate boty.
Přesttože "EMO" označuje jak oblékání a postoje fanoušků EMO scény, tak i původní hudební styl, jsou od sebe tyto dva významy značně vzdáleny.[zdroj?] EMO jako hudební styl dlouho předchází slangovému označení "EMO". Současně je mnoho dnes aktivních hudebních skupin označováno jako "EMO" často jen proto, že se jejich styl oblékání shoduje s významem slangového výrazu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář