36hodin později

12. březen 2009 | 21.00 |

Šokované Německo oplakává 15 mrtvých (článek č. 1)

Černě oděný střelec zabil 15 lidí na střední škole v západoněmeckém Winnendenu. Mezi oběťmi je deset žáků a tři učitelky, střelba si vyžádala i několik zraněných. Další osoby pak útočník zabil na útěku. Teprve sedmnáctiletý pachatel byl bývalým žákem školy. Po pozdější přestřelce s policií, při níž byl zasažen do nohy, se sám zastřelil. Motiv jeho činu zatím není znám. Podívejte se na video.
Po svém šíleném činu mladík nejdřív utekl do centra města, jehož historická část byla uzavřena. Do pátrání po něm byla nasazena tisícovka policistů.
Nakonec byl podle policie smrtelně postřelen v průmyslové zóně ve městě Wendlingen, které je od Winnendenu vzdáleno asi 40 kilometrů.
Pachatel tam údajně uprchl v kradeném automobilu, jehož se zmocnil i s rukojmím. Při poslední přestřelce v supermarketu ve Wendlingenu přišli o život dva lidé a dva policisté byli postřeleni.
Střelcem byl Tim Kretschmer, bývalý žák střední školy Albertville ve Winnendenu. O motivu masakru není nic známo. Sedmnáctiletý pachatel kolem sebe podle očitých svědků střílel mlčky.
Pachatel byl synem podnikatele z nedalekého Leutenbachu. Ten měl doma arsenál legálně držených zbraní. Podle policie nebyly zbraně dostatečně zajištěny. Chyběla jedna pistole a 50 nábojů. Šlo patrně o pistoli italské výroby Beretta, z níž mladík stižený amokem střílel.
Střední škola Albertville, na níž se střelba odehrála, byla evakuována. Žáci jsou v péči psychologů, nebo byli posláni domů. Školu navštěvuje asi tisíc žáků.
Nenápadné historické městečko Winnenden, jež má zhruba 28 tisíc obyvatel, se nachází zhruba 20 kilometrů na severovýchod od Stuttgartu, metropole Bádenska-Württemberska.
Tragédie otřásla celým Německem
Zděšení nad masakrem i soustrast pozůstalým už vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová, prezident Horst Köhler i předseda Evropské komise José Barroso. Je nepochopitelné, že během několika sekund přišlo o život tolik nevinných lidí, řekla šéfka německé vlády.
Kondolence německému prezidentovi zaslal jeho český protějšek Václav Klaus.
Premiér spolkové země Bádensko-Württembersko Günther Oettinger prohlásil, že jde o "hrůzný čin", který nelze ničím vysvětlit. "Zasaženo je celé Bádensko-Württembersko. Zvlášť podlý je podle něj takový čin na škole, na "místě budoucnosti, vzdělání a výchovy". Merkelová Oettingerovi přislíbila veškerou pomoc, pokud ji bude jeho spolková země potřebovat.
Tragédie už rozpoutala debatu o opatřeních, jak podobným událostem v budoucnu předejít. Například šéf policejních odborů Konrad Freiberg se vyslovil pro zavedení elektronických kontrol u vchodů do školních budov.
Neštěstí se stalo jen několik hodin poté, co v americkém státě Alabama kolem sebe z dosud neznámých důvodů na několika místech střílel asi třicetiletý muž, jenž zabil rovněž nejméně deset osob. Více čtětě ZDE.
Německo bylo svědkem největšího masakru tohoto druhu v roce 2002, kdy v Erfurtu v budově tamního gymnázia jeho bývalý devatenáctiletý student Robert Steinhäuser zastřelil 16 osob a posléze sám sebe. Během amoku postřílel pistolí 13 dospělých pracovníků školy, převážně učitele, dva školáky a jednoho policistu.

Střelec byl zakřiknutý a neměl přátele (článek č. 2)

Byl klidný a držel se zpátky, neměl žádného opravdového kamaráda. Tak popsal zpravodajskému webu Stern.de pachatele včerejšího útoku na školu v německém Winnendenu Tima Kretschmera jeho bývalý spolužák Marcel.
Vykreslil portrét typického pachatele podobných útoků – klidného, až zakřiknutého, od kterého by nikdo nic takového nečekal.

Smrt útočníka někdo natočil na mobil. Policie trefila šíleného střelce do nohy, pak se zabil sám ranou do hlavy.
"Tim byl takový obr. Nebyl ani tlustý, ani hubený, nosil brýle," líčil Marcel. "Oblékal se dost obyčejně, nosil džíny a tričko. Nebyl podivín, nikdy se úplně nestranil ostatních, ale byl tichý a zdrženlivý. Ze začátku jsme se s ním snažili skamarádit, ale moc o to nestál. Neměl skutečného kamaráda, rozuměl si snad jen s klukem, se kterým seděl v lavici."
Tim prý rozhodně nebyl kdovíjaký student. Zvlášť v matematice dostával často špatné známky a býval proto na učitele naštvaný. Ale nikdy prý nevyhrožoval, že se kantorům pomstí. "Rozhodně nebyl takový ten typ, co má sklony k násilí. Nebyl agresivní a co já vím, tak ani neholdoval žádným takovým videohrám. Ale o jeho koníčcích vlastně nic nevím." Mezi spolužáky nezapadl ani tím, že měl rád klasiku a operu.
Sedmnáctiletý Kretschmer pocházel z dobře situované rodiny a jeho otec měl doma hotový zbrojní arzenál – podle policie celkem 18 střelných zbraní, všechny ovšem držel legálně. Stačilo si jen vybrat...
Motiv činu zůstává zatím neobjasněný. Podle psychologů se nejspíš jednalo o klasický případ "rozdvojené osobnosti", která se navenek projevuje naprosto normálně, až zakřiknutě. Policie včera vyloučila, že šlo o čin motivovaný pravicovým extremismem. Deník Tagesspiegel nicméně připomněl, že v okrese, kde žil a pod který spadá i Winnenden, jsou prý s pravicovými extremisty "už léta problémy".

Ve školách se neučí, lidé oplakávají oběti (článek č. 3)

Svíčky, květiny a hračky, u kterých postávají hloučky uplakaných lidí a hlídkující policisté. Tak to vypadá před střední školou v německém městečku Winnenden. Žáci se neučí, mají prázdniny. Normální výuka odpadla v celé zemi. Skoro se zdá, jako by se zastavil v Německu život. Jen policie horečně pátrá po motivech zločinu, který nakonec stál život 16 lidí.
Sedmnáctiletý Tim Kretschmer zatím z neznámých důvodů zastřelil devět studentů a tři učitelky střední školy, do níž sám dříve chodil. Při útěku jako z "béčkových" akčních filmů zastřelil ještě další tři osoby a později při přestřelce s policisty zabil i sám sebe.
"Nerozumím tomu, proč se to stalo. Jsme šokováni. Moje dvě kamarádky teď leží zraněné v nemocnici," řekla devatenáctiletá Duygu, která přišla uctít památku obětí šíleného střelce i se svou maminkou a kamarádkou. Podle Duygu pachatel střílel hlavně na dívky, a to přímo do hlavy. "Zabil jich osm a jejich učitelky," říká se slzami v očích Duygu.
"Nechce se nám o tom mluvit, nezlobte se," říká další z davu, mladý hoch, který přinesl před školu spolu s kamarády svíčku a pamětní nápisy. "Bože, kde jsi byl," říká jeden z nápisů. "Byl to nejsmutnější den našeho života," říká další. Na dalším stojí jen "Warum?" (Proč?), slovo, které mají od středy v myslích lidé po celém Německu.
Byl to prý docela příjemný chlapec
Podle winnendenského taxikáře Habiba, který prý Tima často vozil z diskotéky domů, působil pachatel jako normální a milý člověk. "Často jsem ho vozil v pátek domů z diskotéky Domino. Podle mě to byl docela příjemný chlapec," dodává Habib, který si stejně jako policisté láme hlavu nad motivem tohoto hrůzného činu. "Jen je divné, že vždycky jezdil sám. Žádné dívky, žádní kamarádi," dodává Habib.
Přesný motiv masakru se snaží na místě činu i dnes vyšetřit kriminální policie. "V této chvíli nevíme o žádném motivu, ale doufáme, že nás na to navede jeho počítač," poznamenal k tomu Reiner Köller policejní mluvčí.
Zatím se ví, že šílený vrah rád střílel ze vzduchových pušek a hrál počítačové hry, v nichž se hodně střílelo a zabíjelo. "Našli jsme u něj mimo jiné hru Counterstrike," potvrdil mluvčí místní policie Klaus Hinderer. Nápadná je podle police skutečnost, že jeho oběťmi se staly převážně dívky.
Netypické je i to, že se po hrůzném činu dal na útěk. Zastřelil se více než 30 kilometrů od místa masakru až poté, co jej postřelili policisté. V předchozích podobných případech pachatelé téměř vždy spáchali sebevraždu ještě na místě činu.
Místo vyučování učitelé s žáky debatují
Běžná školní výuka je teď v Německu nemožná. Žáci i učitelé hovoří o příčinách násilí a o bezpečnosti na školách a navzájem se svěřují se svými pocity, v nichž převládá nepochopení. Den poté je obzvlášť obtížný pro obyvatele Winnendenu a okolí. Do města poblíž Stuttgartu se sjeli z celého Německa psychologové, kteří se starají o příbuzné obětí i o děti a učitele, kteří byli na střední škole Albertville svědky běsnění šíleného mladíka.
Psychologickou pomoc po zásahu údajně vyhledali i někteří policisté. Na německých školách byly dnes vyvěšeny smuteční prapory, jinde visí vlajky na půl žerdi.


Na své bývalé střední škole sedmnáctiletý Tim Kretschmer ve středu dopoledne zastřelil devět školáků a tři učitelky. Na útěku zabil další tři lidi a nakonec sám sebe. Noc na dnešek ještě strávilo v nemocnici devět zraněných, nyní v péči lékařů zůstávají tři děti a dva policisté.
Masový vrah se léčil s depresemi
Kretschmer se od loňského roku léčil s depresemi a měl za sebou pět pobytů v léčebně. V léčbě měl pokračovat na klinice ve Winnendenu, ale přerušil ji, uvedl dnes zemský ministr vnitra.
Vyšetřovatelé na odpolední tiskové konferenci potvrdili, že mladík trávil mnoho času u internetu a snažil se najít přátele, jichž v reálném světě mnoho neměl. V jeho počítači bylo několik násilných filmů a "typických" her i pornografické fotky, ale podle poznatků policie nic neobvyklého. Tim Kretschmer nebyl zcela společensky izolován, věnoval se například stolnímu tenisu.
Dosavadní vyšetřování neodhalilo nic, co by nasvědčovalo, že pachatel měl sklon k amoku, řekl šéf stuttgartského státního zastupitelství Siegfried Mahler.
Sedmnáctiletý ve středu střílel zbraní svého otce. Ten prý měl doma 15 střelných zbraní a na 4600 nábojů. Otec měl zbraně a munici uschovány ve dvou trezorech, které byly chráněny osmimístným číselným kódem. Přesto však otec, jenž už byl vyslýchán, bude možná obviněn ze zabití z nedbalosti.
Jeho syn ve středu dohromady vystřílel 112 nábojů, z toho 60 na střední škole a 44 při konečné přestřelce s policií. Zbylo mu ještě dalších 109, informoval prezident zemské policie Erwin Hetger. Mladík prý byl se zacházením se zbraněmi dobře vycvičen.
Známy jsou nyní i další podrobnosti středečních událostí. Ukazuje se například, že majitel automobilu, jehož Kretschmer vzal jako rukojmí, aby ujel z Winnendenu, se zachránil po cestě skokem z jedoucího automobilu. Využil příležitosti, když na silnici viděl policejní automobil a v zatáčce vyskočil.
Jak zabránit dalším masakrům?
Po středečním masakru zaznamenala policie v Bádensku-Württembersku šest dalších varování před možným útokem. Částečně evakuována dnes musela být například škola v jihoněmeckém Freiburgu. Další varování se objevila v okolí Stuttgartu, v Pforzheimu, Ulmu, Metzingenu a Esslingenu. Na brémské univerzitě vyvolala planý poplach atrapa bomby. Policie se obává, že takových případů bude víc.
Po středečním masakru se v Německu rozproudila diskuse, jak podobným tragédiím v budoucnu předcházet. Hovoří se například o instalování detektorů kovu u vchodů do školních budov, bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann se vyslovil pro zákaz počítačových her s násilnickým obsahem.
V Německu dnes panuje smutek. Vlajky jsou vyvěšeny na půl žerdi. S černou páskou budou hrát nadcházející kolo bundesligy fotbalisté.

Děkuju jednomu kamarádovy za tyto články pro etiku. Co nejrychleji dodám ještě další věci k tomu + fotky

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář