Čína, USA, Evropa

25. srpen 2015 | 16.00 |

Čínské akcie pokračují v poklesu i po pondělním nejhorším pádu od roku 2007. V úterý odpoledne místního času ztrácely akcie na šanghajské burze dalších sedm procent. V pondělí to bylo 8,5 %. Panické výprodeje v úterý zesílily poté, co se hlavní šanghajský index propadl pod důležitou úroveň 3000 bodů. Akcie v Číně klesají kvůli obavám ze zpomalování růstu její ekonomiky. V pondělí vyvolaly i výrazný propad evropských burz, klesly i americké akcie.

Celkem jednoduše lze vývoj v Číně, ale totéž platí i pro USA, shrnout jako kombinaci korekce výrazného nadhodnocení (bubliny) akciového trhu a zhoršování ekonomické situace v pozadí. Evropské trhy mají tu smůlu, že dnes je svět finančních trhů natolik propojený, že se podobný otřes přežene napříč kontinenty i trhy s různými aktivy.

Burza v Praze přidává už více než čtyři procenta.

Takový propadnutí trhů se stalo naposled hlavně skrs imobilní spekulace v USA když majitelé nemohly splácet a nenašli se žádný noví kupci. Tyto akcie, držený skrz velký banky, pak propadli. Tento propad strhnul silně i evropskou ekonomiku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře