Ropa

11. březen 2016 | 17.00 |
› 

Krize, krize, krize. Všude slyšíme o nějakých krizích. Ale nikdy nikdo nechce upřesnit co za tim stojí. Něco štve vždy. Ty lži a to že se nikdo nepřizná že udělal chybu a hází to na jiný. Tak to je u dětí, ale i ve firmách a politice. Nezávysle dnes rozeberem další krizi. Ropovou. Tady máme totiž mnoho lží, podvodů a zlodějstvý.

Kde začít? No začnem u totálního začátku. Od tý doby co v USA a Kanadě začali těžit ropu pomocí fracking a imbárgo proti iránu se uvolnilo, tak je mnohem více ropy k dispozici to její cenu na trhu nechalo klesat z 120 dolarů za barel na 30 dolarů. Tohle by bylo dobrý pro spotřebovatele a průmysl. Proč bylo? No ceny klesaj, dá se levně kupovat a více zbide na jjiný investice. Problém je že u paliva to zlevnění nevidim. Ne za ropu, naftu, benzín kde cena šla jen minimálně dolů a u plynu vůbec. A cena za plyn se řídí vždy cenou za ropu. To je jak u zlata a stříbra.

Takže na burze ceny klesly ale k nám to nedošlo. To znamená že firmy co s ropou obchodujou sice levně ropu nakupujou ale cenu nedávaj celou dál a o hodně draze prodávaj. Prodávaj tak že by barel stál dál skoro 100 dolarů. Tohle nikdo neřekne. Proč se dozvíte během tohodle článku.

Skrz to že ale na burze se ropa prodává za 30 dolarů přichází státy co jsou závyslý na prodeji do problémů. Hlavně Venecuela a spojené státy arabské který jejich finance počítaj s určitou cenou ropy. Venecuela dokonce 120 dolarů což je zase najivní. Je to najivní nepočítat nějakou rezervu. Teď maj problém. Celej stát je bez peněz a ani obilí co musí importovat nemohou zaplatit. Tak lidi stojí pro kousek chleba v obchodech kde nic neni. Trpí hladem protože stát najivně kalkuloval a peníze nedával na stravu. Spojené státy arabské ten problém nemaj. Jejich finanční rezerva je velká ale taky konečná. Tuto cenu vydrží možná tak pět let než jim dojdou peníze. Irán má samej problém. Nic nemaj a potřebovali by k modernizaci víc peněz. Tady se jedná o reální krizi.

Co to znamená ale pro nás? Může to znamenat že špekulanti co si teď na nízký ceně vydělávaj plno peněz, že způsobý colosvětovou krizi. Jak? Když ropový státy nemohou prodávat za reální cenu tak přestanou těžit. Jako v USA který s frakingen těří jen když dostanou 80 dolarů za barel. Tohle by znamenalo že se ceny na burze díke špekulantům rychle zvednou a tohle zvednutí daj na spotřebovatele dál a to zvýší ceny pro nás. Skrz to se zdraží ale i jídlo. Zemědělci potřebujou pro mašiny ropu, ropa je i v plastu, technice, všude kolem nás. Jídlo a technika. Ale hlavně to jídlo se zdraží. Tak se způsobý u nás krize skrz pár co si teď vydělávaj milióny, miliardy.

Přitom čteme že je krize skrz levnou ropu, což nemůžem věřit. Přece platíme skoro to samý co vždy. Ale je to tak. Ekonomika a politika selhává když špekulanti si chtěj vydělávat. A že pod tim jiný trpý a i my trpíme je jim jedno.

Tohle využívaj ale zase politici. Propagandou že to udělaj líp. Ehm ok a mě narostou křídla a budu žít věčně. Pohádka. Tohle je jen na nás. Podporujem to nebo ne. A když ne, tak co můžem udělat. Bojkotovat nejde. Ale můžem donutit politiky tohle zákonem trestat. Neboli zvýšit tak hodně daně aby se tenhle rozdíl vynuloval a špekulace na výhry se nevyplatily. Jen možnosti. Ale ty by se mohly taky zneužít.

Jediný co můžem dělat je čekat a doufat. A připravit se na ten čas kdy tahle hra kolabuje jako v roce 2008 s nemovistma v USA co strhlo všechny banky do krize a tim i jiný podniky. Tomu se říká domino-efekt. Jeden spadne a strhne dalšího sebou a tak to pokračuje. Jediný co vyhrajou jsou špekulanti co si právě na ropě vydělávaj.

Jinak za 30 koupíte, za 100 prodáte, 70 si vyděláte a to znásobíte o faktor x1.000.000.000 Tak a teď komu věřit. Každej říká jen kousek pravdy. Jen ten kousek co se mu hodí. Mě se nehodí nic. Reálně míříme na katastrofu. Zase.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář