Slovensko (duben 2016)

15. duben 2016 | 15.00 |

Zčí se při svíčkách. Doma nemají elektřinu, žijí z šesti stovek na měsíc a jedí jen to, co najdou v popelnicích. Přesto je Nikolka ze Zvolena nejnadanější žákyní z celé třídy. Z otřesných podmínek se ji teď rozhodli dostat rodiče spolužáků a místní radní.

Sedmiletá Nikolka nikdy nezažila, jaké to je si při učení rozsvítit a o jídle v restauraci si mohla nechat jen zdát. Když jí byly dva roky, vyhodili ji spolu s maminkou z podnájmu přímo na ulici. Matka se rozhodla vrátit do svého rodného domu, jenže ten se mezitím stal útočištěm bezdomovců. Trvalo týdny, než spoušť po nechtěných hostech uklidily a zařídily si alespoň jeden pokojík, který se dá obývat.

V domě není tekoucí voda ani elektřina a na měsíc jim muselo stačit jen něco přes 600 korun. To ale ženám nestačilo ani na jídlo a pětačtyřicetiletá maminka musela prohledávat popelnice. "Hledala jsem železo a kov, abych to mohla odnést do sběru a vydělala si tak alespoň pár euro navíc. Malá chodila se mnou, nechtěla jsem ji nechat doma," řekla matka.

Jednou je u popelnic viděli rodiče Nikolčiny spolužačky. Holka se tak styděla za to, že matka prohrabává popelnice, že utekla pryč. Tehdy se rodiče spolužačky rozhodli, že se pokusí tíživou situaci holčičky zlepšit.

Nikolka je totiž i navzdory otřesným podmínkám, ve kterých vyrůstá, neuvěřitelně chytrá a patří k třídním premiantům. Podle třídní učitelky Miroslavy Lietavové je obdivuhodné, že dítě z takových poměrů je tolik nadané. "Když ji podpoříme, může to dotáhnout ještě daleko," myslí si učitelka, která holčičce zaplatila obědy ve školní jídelně.

Tím ale pomoc chudé rodině neskončila. O jejich osudu se od rodičů spolužačky dozvěděli i radní ze Zvolena a rozhodli se Nikolčině mamince najít zaměstnání. V současnosti už více než měsíc pracuje jako uklízečka v městské tržnici a rodinná situace se tak alespoň trochu zlepšila.

Největším problémem zůstává bydlení, na nové zatím rodina nemá peníze. Nikolka se svěřila, že nejvíc na světě by si přála mít doma lampičku. "Pak se budu moct hodně učit a až budu velká, najdu si dobrou práci a budu pomáhat svojí mamince," plánuje dívenka.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář