Právo zavře oči u zneužití dětí

15. červen 2008 | 15.50 |

Kdo zneužije děti, nejde většinou za mříže

Zpráv o zneužívání dětí nejbližšími příbuznými v Česku v poslední době přibývá.

Kromě rozsudku ostravského soudu nad obviněným J. Š., který měl se svoji tehdy nezletilou dcerou dvě děti, vyšetřují policisté na Jesenicku šestačtyřicetiletého otce a jeho čtyřiadvacetiletého syna, kteří zneužívali třináctiletou dívku, kterou měli v pěstounské péči. Jeden z nich byl obviněn ze znásilnění, druhý z pohlavního zneužívání.
Podle odborníků se podobné případy množí také kvůli tomu, že tuzemské soudy v podobných případech dávají jen velmi mírné tresty. Celých 85 procent obviněných ze zneužívání dětí totiž vyvázne jen s posmínkou. "Pouhá tři procenta odhalených viníků je odsouzena na víc než pět let, což považuji za opravdu směšný postih. V polovině případů je navíc obžalovaný zproštěn viny. Naše soudnictví dělá z Časké republiky ráj pedofilů a tyranů dětí obecně," řekla Deníku předsedkyně Fondu ohrožených dětí (FOD) Marie Vodičková.
Tvrdší tresty jsou podle ní jen výjimkou. Na tři roky například odsoudil plzeňský soud homosexuálního pedofila Martina Zrůbka za zneužívání dvou synovců ve věku 4 a 6 let a dalšího desetiletého chlapce. Alois Červeňák z Horažďovic na Klatovsku dostal za znásilňování a týrání své desetileté dcery sedm let vězení. Sedm let by si měl odsedět také Martin Westfál z Jičínska, který po dobu tří let pohlavně zneužíval svou nezletilou dceru. Jeho otec Karel dostal za podobné chování dvouletý trest.Psychologové přitom tvrdí, že zneužívané děti trpí zážitky z útlého věku celý život, pro řadu z nich skončí tragicky. "Důsledky u obětí zneužívání v dětském věku jsou velmi vážné. Podle průzkumů, které byly provedeny, mají tito lidé problémy často celý život. U žen se například vyskytují ve zvýšené míře sebevraždy. Platí také to, že kdo byl v dětství zneužíván, má v dospělosti stejné sklony," řekl Deníku psycholog Karel Humhal.
Přestože zpráv o zneužívání dětí příbuznými je v televizním zpravodajství a v novinách stále více, odborníci tvrdí, že počet podobných případů se ve skutečnosti nezvyšuje. "Počet případů zneužívání dětí nijak nenarůstá, naopak zůstává dlouhodobě stejný," řekla policejní komisařka Alena Kolářová, která se specializuje na tento druh kriminality.
Marie Vodičková míní, že stále více dětských obětí o svém problému dokáže mluvit, proto se o zneužívání více mluví a toto téma přestává být tabu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Právo zavře oči u zneužití dětí pajenka®svetu.cz 15. 06. 2008 - 15:51